VATAN is a charitable organization with a Tax ID number of EIN: 90-0340728

VATAN President's Message

CALIFORNIA – POSTA 212
Güney Kaliforniya Türk Amerikan Derneği’nin (ATASC) eski başkanı ve Ventura Türk Amerikan Derneği’nin (VATAN) kurucu başkanı Vega Sankur “Biz Laik Türkiye Cumhuriyeti’ni ve Atatürk’ün ideallerini sevenlerin oluşturduğu bir grubuz. Kapımız herkese açık fakat değerlerimizden asla taviz vermeyiz” dedi.

‘HİZMET ETMEYE HAZIRIZ’

Boğaziçi Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümü’nden mezun olduktan sonra yaklaşık 43 sene önce doktora yapmak üzere ABD’ye gelen Vega Sankur, uzun yıllar Amerikan petrol şirketi Chevron’da hizmet verdi. Profesyonel kariyerinin yanı sıra, ABD’de yaşayan Türklerin bir araya getirilmesine ve özellikle Amerikalılara Türkiye’nin doğru bir şekilde tanıtımının yapılmasına gönül veren Sankur, yaklaşık 4 sene ATASC’nin başkanlığını yaptı. Kaliforniya eyaletinin yüz ölçümüne kıyasla kişilerin birbirine ulaşılabilirliğinin az olması nedeniyle Ventura bölgesinde yaşayan Türk toplumu için ayrı bir dernek kurulması gerektiğine inanan Sankur, bölgede yaşayan yaklaşık elli ailenin yardımları ile ATASC çatısı altında VATAN derneğini kurulmasına önderlik etti.

‘İLGİDEN ÇOK MEMNUNUZ’

2007 senesinde kurulan VATAN Derneği’nin Türk toplumunu bir araya getirmek ve Amerikalıları ve yeni nesil Türk Amerikalıları Türkiye hakkında eğitmek doğrultusunda bir çok etkinlik gerçekleştirdiğini ifade eden Sankur, Ventura bölgesinde her yıl düzenlenen Sokak Fuarı’nda açtıkları Türk standı sayesinde 5-10 bin kişiye ulaşabildiklerini ifade etti. Özellikle geçtiğimiz yıl düzenlenen fuarda Türk standında büyük bir katılım olduğunu, Türkiye’yi tanıtan kitapçıklar hediye edilen ziyaretçilerin büyük bir memnuniyet duyduklarını dile getiren Sankur, Türkiye’den getirilen ünlü halk dansları topluluğu HOY-TUR’un da bu ilgide büyük payının olduğunu ifade etti.

‘HERKES GÖREV ALMALI’

POSTA212 muhabirine verdiği demeçte “Amerikalıları çekecek daha çok etkinlik yapma arzusundayız” diye belirten Sankur, “Türk toplumundan gördüğümüz ilgiden çok memnunuz. Derneğimizin düzenlediği etkinliklerde görev alan herkes elini taşın altına koyarak elinden geleni yapıyor”dedi.

Dernek olarak rotamız ve dengelerimiz çok açık” diye konuşan Sankur, “Kapımız herkese açık, ama gelen kişilerin bilmesi gerekir ki bizim en önemli değerlerimiz Atatürk ve arkadaşlarının  kurduğu laik Türkiye Cumhuriyeti’dir. Bu değerlerimizin ışığı altında herkese büyük bir zevke hizmet etmeye hazır olduğumuzu belirtmek istiyorum” diye konuştu.

 
Membership

VATAN President's Message


VATAN President Dr. Vega Sankur's message.

Newsletter Signup

Please enter your email address if you wish to subscribe to our newsletter

Sponsor of VATAN

Please e-mail if you'd like to become a sponsor:

This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Contribution from Ralphs to ATASC

Contribution from RalphsRalphs Grocery Stores have a program to help charitable organizations. ATASC has been accepted as a receiving organization. Here is what to do for us to benefit from this program.

Read more...

Free business joomla templates